BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Tidig Rokoko.
Fanerad med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Signerad på ryggen "CLN". Längd 134, bredd 67, höjd 87 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Proveniens
Tidigare familjen Beskow enligt uppgift från Vrethammars bruk.
×
Logga in
Kunde inte logga in