Kan inte nå servern

Important Spring Sale 609

 
981 föremål
507. "Cesare Augusto".
507. "Cesare Augusto".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
933. A TILLANDER.
933. A TILLANDER.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
853. ADLER.
853. ADLER.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
69. AMPEL, för 12 ljus, Frankrike, 1800-talets mitt, Senempire.
69. AMPEL, för 12 ljus, Frankrike, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
880. ANGELA CUMMINGS för TIFFANY.
880. ANGELA CUMMINGS för TIFFANY.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
460. APOLLONIO DOMENICHINI, hans krets, olja på duk.
460. APOLLONIO DOMENICHINI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
888. ARMBAND med sju caméer av agat.
888. ARMBAND med sju caméer av agat.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
885. ARMBAND.
885. ARMBAND.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
972. ARMBAND.
972. ARMBAND.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
959. ARMBAND.
959. ARMBAND.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
968. ARMBAND.
968. ARMBAND.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
984. ARMBAND.
984. ARMBAND.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
917. ARMBAND.
917. ARMBAND.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
923. ARMBAND.
923. ARMBAND.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
877. ARMBAND.
877. ARMBAND.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
916. ARMBAND.
916. ARMBAND.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
969. ARMBAND.
969. ARMBAND.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
971. ARMBAND.
971. ARMBAND.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
987. ARMRING.
987. ARMRING.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
993. ARMRING.
993. ARMRING.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
974. ARMRING.
974. ARMRING.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
928. ARMRING.
928. ARMRING.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
884. ARMRING.
884. ARMRING.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
627. ARMSTÖD, bambu. Qingdynastin, 1800-tal.
627. ARMSTÖD, bambu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. ARNALDO POMODORO.
937. ARNALDO POMODORO.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
686. ASK med LOCK samt VAS, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
686. ASK med LOCK samt VAS, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
640. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin, omkring 1800.
640. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
603. ASK med LOCK, nefrit, sen Qingdynasti.
603. ASK med LOCK, nefrit, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
635. ASK med LOCK, trä. Kina, omkring 1900.
635. ASK med LOCK, trä. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
637. ASK med LOCK, trä. Kina.
637. ASK med LOCK, trä. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
560. ASK, lack. Japan, 1800-tal.
560. ASK, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
517. Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.
517. Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
497. Albert Edelfelt, "Ung kvinna i grått".
497. Albert Edelfelt, "Ung kvinna i grått".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
386. Alexander Roslin, "Maria Josefa av Sachsen".
386. Alexander Roslin, "Maria Josefa av Sachsen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
409. Alexandre Roubtzoff, "Muldi", porträtt av en tunisisk pojke.
409. Alexandre Roubtzoff, "Muldi", porträtt av en tunisisk pojke.
Klubbat pris 
800 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
418. Alexei Alexeiewitsch Harlamoff, Flicka vid kopparkittel.
418. Alexei Alexeiewitsch Harlamoff, Flicka vid kopparkittel.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
353. Alfred Bergström, Lågvatten, från kusten vid Le Havre, Normandie.
353. Alfred Bergström, Lågvatten, från kusten vid Le Havre, Normandie.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Anders Larsson, sked, silver Norrköping (verksam 1636-1670), barock.
172. Anders Larsson, sked, silver Norrköping (verksam 1636-1670), barock.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
152A. Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko.
152A. Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
371. Anders Zorn, "Nordkap i midnattssol".
371. Anders Zorn, "Nordkap i midnattssol".
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
333. Anders Zorn, "Skräddarmästare Boberg".
333. Anders Zorn, "Skräddarmästare Boberg".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
466. Anders Zorn, Flickporträtt (Fröken Hjerta?).
466. Anders Zorn, Flickporträtt (Fröken Hjerta?).
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
335. Anders Zorn, Porträtt av fru Milda Klingspor, f. Weber (1864-1926).
335. Anders Zorn, Porträtt av fru Milda Klingspor, f. Weber (1864-1926).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
477. Anders Zorn, Porträtt föreställande Ernst Morris Bratt.
477. Anders Zorn, Porträtt föreställande Ernst Morris Bratt.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
336. Anders Zorn, ”Fiskmarknad i St Ives”.
336. Anders Zorn, ”Fiskmarknad i St Ives”.
Klubbat pris 
14 500 000 SEK
Utropspris
18 000 000 - 20 000 000 SEK
334. Anders Zorn, ”Frukost i det gröna” (Grosshandlare Adolf Magnus).
334. Anders Zorn, ”Frukost i det gröna” (Grosshandlare Adolf Magnus).
Klubbat pris 
1 050 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
510. Aristide Maillol, "Étude pour le monument à Paul Cezanne".
510. Aristide Maillol, "Étude pour le monument à Paul Cezanne".
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
510A. August Hagborg, "Fiskare i Torekovs hamn".
510A. August Hagborg, "Fiskare i Torekovs hamn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
357. August Hagborg, Skaldjursfiske vid ebb, motiv från Normandie.
357. August Hagborg, Skaldjursfiske vid ebb, motiv från Normandie.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
516. Auguste Moreau Efter, Flicka med blomsterkorg.
516. Auguste Moreau Efter, Flicka med blomsterkorg.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
415. Axel Fridell, "Mr. Simmons" (Tidningsläsaren).
415. Axel Fridell, "Mr. Simmons" (Tidningsläsaren).
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
327. Axel Fridell, ”Två herrar vid stranden betraktar ekorre i träd”.
327. Axel Fridell, ”Två herrar vid stranden betraktar ekorre i träd”.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
396. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
396. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
49. BANKETTER, ett par. 1800-talets början, Sengustavianska.
49. BANKETTER, ett par. 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
65. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.
65. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
864. BJÖRN WECKSTRÖM.
864. BJÖRN WECKSTRÖM.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
854. BJÖRN WECKSTRÖM.
854. BJÖRN WECKSTRÖM.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
938. BLICKMAN.
938. BLICKMAN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
275 000 - 325 000 SEK
765. BLOMKRUKOR, ett par, porslin. Sen Qingdynastin, omkring 1900.
765. BLOMKRUKOR, ett par, porslin. Sen Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
577. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
577. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
712. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
712. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
711. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
711. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
814. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
814. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
813. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
813. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
811. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
811. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
816. BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
816. BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
19. BORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
19. BORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
80. BORDSLAMPA, s.k. "Lampe à bouillotte, för fyra ljus, Empire.
80. BORDSLAMPA, s.k. "Lampe à bouillotte, för fyra ljus, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire.
78. BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
79. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
79. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
75. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. 1700-talets slut, Sengustavianska.
75. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
103. BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire.
103. BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
102. BORDSPENDYL, Devaulx a Paris, Frankrike ca år 1800, Empire.
102. BORDSPENDYL, Devaulx a Paris, Frankrike ca år 1800, Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
99. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.
99. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
104. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
104. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
100. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1790, Louis XVI.
100. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1790, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
95. BORDSPLATEAU, A Risler & Carré, Paris, omkring år 1900, Louis XVI-stil.
95. BORDSPLATEAU, A Risler & Carré, Paris, omkring år 1900, Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
97. BORDSUR. England, omkring år 1700.
97. BORDSUR. England, omkring år 1700.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
630. BRICKA i form av ett lotusblad, trä. 1800-tal.
630. BRICKA i form av ett lotusblad, trä. 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK