136
1135150

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Klubbat pris
700 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jim Dine
(USA, Född 1935)

"Desire (A Study)"

Signerad Jim Dine och daterad 1981 London. Blandteknik på papper, triptyk 100 x 211 cm.

Proveniens

Foundation Capa, Philadelphia.
Christie's, London, Contemporary Art, Part I, 3. December, 1987, kat nr 1027.
AH Grafik, Stockholm.
Galleri Kråkeslätt, Bromölla.

Waddington Galleries Ltd, London, "Jim Dine", 29 juni - 24 juli 1982.

Constance W. Glenn, "Jim Dine drawings", 1985, kat nr 133, avbildad utvikbart uppslag sid. 165-166.

Jim Dines konst har blivit starkt förknippad med hans motivkrets. Bland de återkommande motiven finns hjärtan, verktyg, penslar och Pinocchio, den senare speciellt känd för den svenska publiken tack vare den monumentala och omtalade skulpturen som avtäcktes i Borås 2008. Inom en rad olika tekniker har Dine bearbetat de olika motivserierna och gjort dem till sina egna. De rör sig dock aldrig om en enkel upprepning, varje verk blir en unik tolkning i sig själv.

Hjärtat har varit ett centralt motiv genom hela Dines konstnärskap. Det återkommer ständigt i hans målningar, teckningar, skulpturer och grafik. Genom att använda en universell och okomplicerad symbol utforskar han relationen mellan textur, färg och komposition och tillåter både sig själv och betraktaren att applicera sina egna känslor och idéer på formen. Hjärtat blir ett oskrivet blad som kan fyllas med innehåll och mening.

I den stora triptyken "Desire (A Study)", blandteknik på papper utförd 1981, sammanfogas Dines två favoritmotiv – badrocken och hjärtat. Med sitt expressiva och känslofyllda måleri innehåller verket allt som en Dine-älskare vill ha.

Konstnär