Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.
Invändigt förgylld. Oval, med profilerad kant, på tre snäckformade fötter, livet med driven och ciselerad dekor i form av snäcka, tumgrepp med stor rocaille. Längd 20 cm, vikt 280 gram.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in