Terrakottaröd botten med stor mörkblå medaljong, benvita hörnornament, polykroma stiliserade blom- och palmettrankor. Benvit huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor.