25
1192839

VON ESSENS HAUPTBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.

Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
45 500 - 63 600 EUR
47 600 - 66 600 USD
Klubbat pris

Fanerat med björk, jakaranda, lönn och ebenholts. Beslag av förgylld mässing. Sargen med inläggningar av lagerblad och bladrosetter. Fotkryss med lagerkrans. Lös rödlackerad japansk bricka från 1800-talets andra hälft (I ett brev från början av 1880-talet beskrivs bordet som det "franska bordet med inläggningar och röd lackbricka"). Diam 52 cm, höjd 75 cm.

Senare bricka, fanerlagningar.

Proveniens

Enligt uppgift från familjen: von Liewen/de Geer af Leufsta/von Essen, Wijks slott.
Greve Carl Reinhold von Essen (1868-1949) och grevinnan Brita född De la Gardie, Karlavägen 23, Stockholm.

Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1932, greve Carl Reinhold von Essen och grevinnan Brita född De la Gardie, Karlavägen 23, bordet avbildat sid. 228 och beskrivet sid. 230.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?