Kan inte nå servern

Important Winter Sale 621

 
1152 föremål
277. Samuel Lundal, strösked, silver, Gävle 1774.
277. Samuel Lundal, strösked, silver, Gävle 1774.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
273. Johan Ek, sked, silver, Gävle 1750. Senbarock.
273. Johan Ek, sked, silver, Gävle 1750. Senbarock.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
278. Carl Klingwall, strösked, silver, Västerås 1776.
278. Carl Klingwall, strösked, silver, Västerås 1776.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
804. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
804. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
282. Johan Olof Degerman, sked, Haparanda (verksam 1840-1887).
282. Johan Olof Degerman, sked, Haparanda (verksam 1840-1887).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1083. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter.
1083. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
659. BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare.
659. BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
759. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
759. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1081. Brosch 14K guld med pärlor samt målning, 1800-tal.
1081. Brosch 14K guld med pärlor samt målning, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
708. ARMBAND, emalj och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
708. ARMBAND, emalj och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
283. Anna Stina Åberg, GAB, ragusked, silver 925/1000, Eskilstuna 1981.
283. Anna Stina Åberg, GAB, ragusked, silver 925/1000, Eskilstuna 1981.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
707. ARMBAND, emalj och förgyllt silver. Kina, tidigt 1900-tal.
707. ARMBAND, emalj och förgyllt silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
919. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
919. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
736. FAT, tre stycken, porslin. Japan,  17/1800-tal.
736. FAT, tre stycken, porslin. Japan, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. Lars Castman, bägare, silver, Vimmerby, 1740-tal.
256. Lars Castman, bägare, silver, Vimmerby, 1740-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
964. FIGURIN, blanc de chine. Samson, omkring 1900.
964. FIGURIN, blanc de chine. Samson, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
276. Julius Marianus Bergs, ragusked, silver, Stockholm 1771.
276. Julius Marianus Bergs, ragusked, silver, Stockholm 1771.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
270. Eric Råström, CGR, skål, silver, Stockholm 1973.
270. Eric Råström, CGR, skål, silver, Stockholm 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
729. YIXINGKANNA, lergods. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
729. YIXINGKANNA, lergods. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
834. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
834. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
962. TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
962. TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
746. NETSUKE, trä. Japan, Edo, 1800-tal.
746. NETSUKE, trä. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
883. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
883. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
775. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
775. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
910. SKÅL, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
910. SKÅL, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
705. VAS med LOCK, sten. Kina, 1900-tal.
705. VAS med LOCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
667. SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal.
667. SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
241. Abraham Wirgman, tumlare, silver, Göteborg 1718.
241. Abraham Wirgman, tumlare, silver, Göteborg 1718.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
859. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
859. KRUKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
863. SKÅL med SKED, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
863. SKÅL med SKED, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
892. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
892. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
748. KOPP med FAT, keramik. Korea, Koryo.
748. KOPP med FAT, keramik. Korea, Koryo.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
692. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
692. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
806. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
806. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
936. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
936. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
766. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
855. PALL, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
855. PALL, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
735. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
735. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
65. FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
65. FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1109. Ett par örhängen 18K guld med barocka pärlor.
1109. Ett par örhängen 18K guld med barocka pärlor.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
867. SKÅL, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
867. SKÅL, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
383. FAT, porlin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
383. FAT, porlin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. VAS, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1772).
773. VAS, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1772).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
758. KRUKA, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
758. KRUKA, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
861. SKÅL, porslin. Qingdynatin, omkring 1900.
861. SKÅL, porslin. Qingdynatin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
835. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
835. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
944. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
944. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
916. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
916. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
788. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
788. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
236. Johan Leffler, kåsa, silver, Falun 1768.
236. Johan Leffler, kåsa, silver, Falun 1768.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
249. Erik Broberg, bägare, silver, Borås 1724.
249. Erik Broberg, bägare, silver, Borås 1724.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
258. Erik Lekberg, bägare, silver, Nora 1759.
258. Erik Lekberg, bägare, silver, Nora 1759.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
877. VAS, porslin. Kina, Republik.
877. VAS, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
255. Johan Ek, bägare, silver, Gävle 1735.
255. Johan Ek, bägare, silver, Gävle 1735.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
965. URNA, porslin. Samson, Frankrike, omkring 1900.
965. URNA, porslin. Samson, Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
917. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
917. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
902. FAT, ett par, porslin. Tianqi / Chongzhen, 1600-tal.
902. FAT, ett par, porslin. Tianqi / Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
831. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
831. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
280. Nils Grubb, sked, silver, Hudiksvall 1780.
280. Nils Grubb, sked, silver, Hudiksvall 1780.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
271. Lars Pihl, sked, silver, Västervik (verksam 1730-1755).
271. Lars Pihl, sked, silver, Västervik (verksam 1730-1755).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
907. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
907. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
950. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
950. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
279. Jonas Yman, soppslev, silver, Växjö 1777. Rokoko.
279. Jonas Yman, soppslev, silver, Växjö 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1120. Hänge ägg silver med fasettslipat grönt glas.
1120. Hänge ägg silver med fasettslipat grönt glas.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
687. BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal.
687. BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
593. Lorentz Sparrgren Tillskriven, Jonas Carl Linnerhielm (1758–1829).
593. Lorentz Sparrgren Tillskriven, Jonas Carl Linnerhielm (1758–1829).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
790. VÄRMEHUV, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
790. VÄRMEHUV, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
745. FIGURIN, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
745. FIGURIN, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK