Fanerad med färgat lövträ, jakaranda och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av tulpaner och liljor samt festonger. Signerad på översta lådan främre vänster hörn "Hultsten"samt även märkt SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Längd 90, bredd 48, höjd 85 cm. Nyckel finns.