Polykromt spaljémönstrad botten med stiliserade blommor och palmetter. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador, smärre lagningar, obetydligt hål. Långsidorna med smärre trampveck, kort sidorna med smärre skador.