Kan inte nå servern

Important Winter Sale 629

 
1070 föremål
215. Johan Wilhelm Zimmerman, frukt-/ostknivar 6 st, silver, Stockholm 1796.
215. Johan Wilhelm Zimmerman, frukt-/ostknivar 6 st, silver, Stockholm 1796.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1049. Ett par örhängen 18K guld med trappslipade citriner.
1049. Ett par örhängen 18K guld med trappslipade citriner.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
523. Fanny Brate, Sommarblomster.
523. Fanny Brate, Sommarblomster.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
953. Ring 18K guld och platina.
953. Ring 18K guld och platina.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
299. Praktfat, fajans. Rörstrand, daterat Stockholm 18/8 1752.
299. Praktfat, fajans. Rörstrand, daterat Stockholm 18/8 1752.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
878. Roleauvas porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
878. Roleauvas porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. Hannah Northcote, tallrikar 12 st, silver, London 1807.
193. Hannah Northcote, tallrikar 12 st, silver, London 1807.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
532. Adriaen van Stalbemt Hans krets, Landskap med figurer vid by.
532. Adriaen van Stalbemt Hans krets, Landskap med figurer vid by.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
871. Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
871. Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
814. Mugg, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
814. Mugg, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
71. LJUSRING, för fyra ljus, 1800-talets början. Sengustaviansk.
71. LJUSRING, för fyra ljus, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. Carl Milles, Kvinna som kärnar smör.
536. Carl Milles, Kvinna som kärnar smör.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
835. Fat, porslin. Tidigt 1900-tal med märke.
835. Fat, porslin. Tidigt 1900-tal med märke.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1068. Lapponia collier 18K guld och platina.
1068. Lapponia collier 18K guld och platina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
449. Johann Heinrich Tischbein Hans krets, Ung flicka med katt.
449. Johann Heinrich Tischbein Hans krets, Ung flicka med katt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
951. Gaudy garnityr.
951. Gaudy garnityr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
980. Boucheron puderdosa silver med fasettslipade rubiner.
980. Boucheron puderdosa silver med fasettslipade rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
746. SKULPTUR, soapstone. Qingdynastin.
746. SKULPTUR, soapstone. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1072. Collier platina med modifierade baguetteslipade diamanter.
1072. Collier platina med modifierade baguetteslipade diamanter.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
616. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
616. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
588. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
588. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
626. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
626. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
589. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
589. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
614. Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
593. Kruka, keramik. Sydostasien, 16/1700-tal.
593. Kruka, keramik. Sydostasien, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. Axel Törneman, Kvinna i svart.
455. Axel Törneman, Kvinna i svart.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
848. Skålfat, sex stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
848. Skålfat, sex stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
952. Cartier "Love" armband.
952. Cartier "Love" armband.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
338. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
338. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
258. Pelarmatta, semiantik/old Kinesisk, ca 195 x 92,5-93 cm.
258. Pelarmatta, semiantik/old Kinesisk, ca 195 x 92,5-93 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
736. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Luen Wo.
736. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Luen Wo.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
737. Skål, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
737. Skål, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
678. Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
678. Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
221. Jakow Witalijew, sockerskrin, silver, Moskva 1803.
221. Jakow Witalijew, sockerskrin, silver, Moskva 1803.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
155. Heinrich Trana, equelle, silver, Augsburg 1751-1753. Rokoko.
155. Heinrich Trana, equelle, silver, Augsburg 1751-1753. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
734. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Sing Fat.
734. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Sing Fat.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
583. Vilhelm Theodor Fischer, Hästar på sommarbete.
583. Vilhelm Theodor Fischer, Hästar på sommarbete.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
473. Christian Eriksson, "Smeden".
473. Christian Eriksson, "Smeden".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.
101. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
209. Sven Wallman, begravningssked, silver, Göteborg 1711.
209. Sven Wallman, begravningssked, silver, Göteborg 1711.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
592. Assietter, två stycken, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen 1600-tal.
592. Assietter, två stycken, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
613. Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
850. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
850. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. Vinglas, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets första hälft.
295. Vinglas, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. Carl Milles, Vattenbärerska.
534. Carl Milles, Vattenbärerska.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. GOLVUR, Mich I Kewenter Carlshamn, 1800-talets början, Empire.
79. GOLVUR, Mich I Kewenter Carlshamn, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
497. Hilma af Klint, "Syrener".
497. Hilma af Klint, "Syrener".
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
930. Collier odlade Tahiti-pärlor.
930. Collier odlade Tahiti-pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
327. Wilhelm Smith, "Tre mot en".
327. Wilhelm Smith, "Tre mot en".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
424. Hugo Salmson, En visit.
424. Hugo Salmson, En visit.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387. Otto Hesselbom, "Vårt land. Motiv från Dalsland”.
387. Otto Hesselbom, "Vårt land. Motiv från Dalsland”.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
646. Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.
646. Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
392. Anders Zorn, "Två vänner" / "Väninnor".
392. Anders Zorn, "Två vänner" / "Väninnor".
Klubbat pris 
2 350 000 SEK
Utropspris
1 400 000 - 1 500 000 SEK
113. BORDSPLATEAU, tre delar, 1700-tal.
113. BORDSPLATEAU, tre delar, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
591. Fat, fem stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
591. Fat, fem stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
244. Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm.
244. Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
283. Matta, old Täbris part silk figural, ca 263,5 x 177 cm.
283. Matta, old Täbris part silk figural, ca 263,5 x 177 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
268. Matta, Old Meshed, ca 423,5 x 304 cm.
268. Matta, Old Meshed, ca 423,5 x 304 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Gallerimatta, antik Karabagh, ca 268,5-278 x 98,5-103,5 cm.
246. Gallerimatta, antik Karabagh, ca 268,5-278 x 98,5-103,5 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
280. Matta, semiantik Täbris, ca 413,5 x 328,5 cm.
280. Matta, semiantik Täbris, ca 413,5 x 328,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
288. Matta, semiantik Västpersisk, ca 466,5-470,5 x 334,5-350 cm.
288. Matta, semiantik Västpersisk, ca 466,5-470,5 x 334,5-350 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
998. Brosch silver och 18K guld med rosenslipade diamanter.
998. Brosch silver och 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
261. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 221,5 x 142 cm.
261. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 221,5 x 142 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
580. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
586. Carl Johansson, Vy över Medelhavet.
586. Carl Johansson, Vy över Medelhavet.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
581. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
581. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
136. KOLONN, omkring år 1800, Sengustaviansk.
136. KOLONN, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
870. Fat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
870. Fat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
259. Matta, antik Kirman Laver, ca 677-688,5 x 510,5-526 cm.
259. Matta, antik Kirman Laver, ca 677-688,5 x 510,5-526 cm.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
127. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
127. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
533. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Kavallleribatalj.
533. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Kavallleribatalj.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK