Modern Art + Design 632

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
301Carl Hörvik, trädgårdsstolar, fyra stycken, sannolikt Grythyttan, ca 1927-29, för Lindgården, Stockholm.75 000 SEK
302Carl Hörvik, trädgårdsbord, sannolikt Grythyttan ca 1927-29, för Lindgården, Stockholm.34 000 SEK
303Axel Einar Hjorth, "trappfåtölj" /biblioteksstege, Nordiska Kompaniet, 1929, beställd till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf.32 000 SEK
304Ragnar Östberg, skrivbord för Värmlands Nation i Uppsala, Upsala Möblerings AB, 1930.36 000 SEK
305Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929.16 000 SEK
306Uno Åhrén, soffbord, "Modell 125", Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.65 000 SEK
307Björn Trägårdh, ljusstakar ett par, Firma Svensk Tenn, Stockholm 1932.50 000 SEK
308Firma Svenskt Tenn, bordslampor, ett par, modell A 1479, Stockholm 1930.14 000 SEK
309Axel Einar Hjorth, fåtölj "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.135 000 SEK
310Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, "Lovö" Nordiska Kompaniet.80 000 SEK
311Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.190 000 SEK
312Axel Einar Hjorth, sannolikt, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet.48 000 SEK
313Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.75 000 SEK
314Axel Einar Hjorth, taburetter/ pallar, 2 st "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.100 000 SEK
315Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.340 000 SEK
316Nordiska Kompaniet, taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal.8 000 SEK
317Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.125 000 SEK
318Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.155 000 SEK
319Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.110 000 SEK
320Axel Einar Hjorth, taburetter 1 par, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.95 000 SEK
321Erik Chambert, skåp, AB Chamberts Möbelfabrik, Norrköping, 1934.75 000 SEK
322Harald Notini, golvlampa, "15084" Böhlmarks lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.32 000 SEK
323Nils Öfverman, tillskrivet, skåp, Nordiska Kompaniet 1930-tal.20 000 SEK
324Axel Einar Hjorth, "Typenko", bord, Nordiska Kompaniet 1934.17 000 SEK
325Margareta Köhler, skrivbord, Futurum, Stockholm 1938.36 000 SEK
326Margareta Köhler, serieskåp 3 st, Futurum, Stockholm 1938.17 000 SEK
327Futurum, sannolikt Margareta Köhler, golvlampa, Stockholm ca 1938.20 000 SEK
328Swedish Modern, väggspegel, 1930-tal.32 000 SEK
329Birger Ekman, tillskriven, barvagn, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal, Swedish Modern.50 000 SEK
330Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Sverige 1940-50-tal.18 000 SEK
331Bruno Mathsson, vilfåtölj, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.40 000 SEK
332Carl Malmsten, skåp, gesällarbete av Sven-Erik Fryklund för Carl Malmstens verkstadsskola, 1942.75 000 SEK
333Gustav Axel Berg, fåtölj, "Estelle", AB G.A. Bergs, 1940-tal.65 000 SEK
334Hans Bergström, golvlampor ett par, modell "567", Ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.44 000 SEK
335Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.46 000 SEK
336Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.55 000 SEK
337Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.165 000 SEK
338Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.50 000 SEK
339Axel Einar Hjorth, stolar ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
340Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.28 000 SEK
341Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.65 000 SEK
342Axel Einar Hjorth, stolar, "Utö" sex stycken, Nordiska Kompanet 1930-tal.60 000 SEK
343Axel Einar Hjorth, stolar, "Utö", sex stycken, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
344Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931, proveniens Brostugan, Drottningholm.24 000 SEK
345Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, Nordiska Kompaniet.30 000 SEK
346David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.44 000 SEK
347Bröderna Malmströms metallvarufabrik., taklampor 1 par, Swedish Modern, Malmö 1940-tal.22 000 SEK
348Hans Bergström, vägglampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.Återrop
349Swedish Modern, ett par golvlampor, up-lights, 1940-tal.95 000 SEK
350Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.44 000 SEK
351Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.44 000 SEK
352Nordiska Kompaniet, soffbord, "NK Hantverk", Swedish Modern 1947.48 000 SEK
353Otto Schulz, fåtöljer ett par, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal.55 000 SEK
354Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Hans Agne Jakobsson AB Markaryd, sannolikt 1960-tal.18 000 SEK
355Josef Frank, biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2226.55 000 SEK
356Josef Frank, byrå, modell nr 2016, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal.44 000 SEK
357Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018.80 000 SEK
358Josef Frank, soffbord, modell 2168, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.40 000 SEK
359Josef Frank, fåtöljer, ett par, modell 2067, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-60-tal.16 000 SEK
360Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 598, 1950-60-tal.90 000 SEK
361Josef Frank, hyllor, ett par, modell 2127, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.24 000 SEK
362Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2014.100 000 SEK
363Josef Frank, matbord, modell "947", Firma Svenskt Tenn, ca 1939.20 000 SEK
364Josef Frank, stolar, åtta stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.36 000 SEK
365Josef Frank, sideboard, modell 1148, Firma Svenskt Tenn.38 000 SEK
366Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.16 000 SEK
367Josef Frank, soffbord, modell 1074, Firma Svenskt Tenn, Stockholm.8 000 SEK
368Josef Frank, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn 1930-40-tal.9 000 SEK
369Josef Frank, sideboard, modell 821, Firma Svenskt Tenn.32 000 SEK
370Josef Frank, sidobord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1053.24 000 SEK
371Josef Frank, kandelabrar, ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 2663.40 000 SEK
372Josef Frank, biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, sannolikt specialbeställt.20 000 SEK
373stolar, sex stycken, modell 815, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal.Återrop
374Josef Frank, toilettebord, modell "1032", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal.Återrop
375tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.Återrop
376Erik Bertil Karlén, fåtöljer 1 par, Firma Rumsinteriör, Stockholm 1940-tal.60 000 SEK
377Erik Bertil Karlén, soffa, Firma Rumsinteriör, Stockholm 1940-tal.32 000 SEK
378Bergbom & Co AB (Bergboms), "B-10", bordslampor 1 par, Malmö 1940-50-tal.11 000 SEK
379Axel Larsson, karmstolar 1 par, "modell 244", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-50-tal.22 000 SEK
380Axel Larsson, karmstolar 1 par, "modell 244", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-50-tal.30 000 SEK
381Bertil Brisborg, vägglampetter, ett par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.6 000 SEK
382Göran Malmvall, sannolikt, byrå, Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Swedish Modern, 1900-talets mitt.55 000 SEK
383Swedish Modern, taklampa, 1940-tal.38 000 SEK
384Åke Wennberg, fåtölj, STC (Sveriges Tapetseraremästares Centralförening), Stockholm 1960-tal.Återrop
385Hans-Agne Jakobsson, taklampa med 12 skärmar, modell 746/12, Markaryd 1960-70-tal.75 000 SEK
386Bertil Fridhagen, fåtölj, "Limento", modell 5-168, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1961.34 000 SEK
387Bertil Brisborg, taklampor 2 stycken, Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.75 000 SEK
388Carl-Axel Acking, fåtölj "Trienna", Nordiska Kompaniet, 1960-tal.40 000 SEK
389Hans-Agne Jakobsson, vägglampor 1 par, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-1960-tal.6 000 SEK
390Hans-Agne Jakobsson, vägglampor 1 par, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-1960-tal.6 000 SEK
391Alvar Aalto, sidobord för Pemar sanatoriet, Aug. Louhen Rautasänkytehdas ja Valimo Oy, Åbo ca 1932.9 000 SEK
392Alvar Aalto, sidobord för Pemar sanatoriet, Aug. Louhen Rautasänkytehdas ja Valimo Oy, Åbo ca 1932.8 000 SEK
393Alvar Aalto, sängbord, ett par, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland ca 1932, modellen ritad till Pemar-sanatoriet.13 000 SEK
394Alvar Aalto, karmstol "nr 42", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas för Artek, Finland 1930-tal.42 000 SEK
395Alvar Aalto, fåtölj, nr 31, producerad av O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland eller Aalto Design, Hedemora.55 000 SEK
396Alvar Aalto, taklampa, modell A331, "Bikupa", Valaistustyö, Finland.48 000 SEK
397Alvar Aalto, taklampor, ett par "Guldklocka", Valaistustyö, Finland, modell A330.24 000 SEK
398Märta Blomstedt, fåtölj, "Aulanko", Kantosen Puutyö Oy, Finland, formgiven år 1939 för Hotell Aulanko.80 000 SEK
399Ilmari Tapiovaara, taklampa, ""Maija the Bee", Hionteräs, Finland 1950-tal .20 000 SEK
400Ilmari Tapiovaara, taklampa, ""Maija the Bee", Hionteräs Finland 1950-tal.24 000 SEK