Med modern ram ca 94 x 68 cm. Violett sammet med polykroma broderier i silke, silvertrådar och metallband. Dekor av stor blombukett. Bård med blomranka. Sammetstyget ihopsytt av flera delar.
Ställvis slitage, smärre fläckar, skador och hål.