Fyra ihopsydda våder. Polykrom nästan yttäckande dekor av en stor stjärnformad medaljong, stora stiliserade mörkröda blommor och smärre blommönster. Huvudbård med blommor som ovan.
Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sidorna med smärre skador, ett skadat hörn.
Samma privata svenska samling som de övriga två suzanibroderierna på auktionen.