Spegel, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor av urna med flammande eld, festonger och pärlstav. Dekor delvis genombruten. Signerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel 1777. Fasetterat glas. Höjd 154 cm, bredd 68 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in