Important Winter Sale 637

177 föremål
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
150. Urna, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Uppsatsskål, 1800-talets senare del, Empirestil.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
75. Spegel, 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
60. Stolar, åtta stycken, Gotland ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
117. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
172. Byst, Italien 1800-tal, kejsare Augustus (65 f.Kr - 14 e.Kr).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
6. Byrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
31. Skrivbord med uppsats, 1800-tal, Sengustaviansk stil,
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
17. Byrå, Frankrike 1800-talets andra hälft, Louis XV-stil.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
149. Kolonner, ett par 1800-talets senare del.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
142. Skrin, Tula Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. Bordslampa, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
178. Trädgårdsurna, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
71. Fotpallar, tre stycken, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Ljuskrona, för nio ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
20. Bord, 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Ljusstakar, ett par, Louis Phillipe ca 1840.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Isis med Horusbarnet, troligen Egypten Sentida 664-332 f. Kr .
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
112. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
54. KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
160. Sarkofagmask, Egypten ca 800-500 f. Kr.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
161. Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 121-245 e Kr.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
170. Urna på fot, Italien troligen 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
162. Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 126-251 e Kr.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
9. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
101. Väggpendyl, av Olof Berg Stockholm, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
35. Konsolbord, 1700-talets senare del, Gustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
16. Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. Harpspelare, troligen Grekisk-Romersk tid.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Johan Koch, resesolur, mässing 16-/1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
115. Bordspendyl, av Ryberg Stockholm, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
155. Brevpress, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
143. Bestickurna, England cirka år 1800, George III.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. Bord, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
146. Hedersvärja förärad överste AF Påhlman 1790 av Gustav III.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
157. Byst, Egypten, Mellersta Riket ca 1900 f. Kr.
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
158. Byst, Egypten 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK