Important Winter Sale 637

177 föremål
157. Byst, Egypten, Mellersta Riket ca 1900 f. Kr.
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
146. Hedersvärja förärad överste AF Påhlman 1790 av Gustav III.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
158. Byst, Egypten 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
163. Del av kista, Egypten, Nya riket ca år 1213 -1040 f Kr.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
170. Urna på fot, Italien troligen 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
148. Rapir, 1600-talets första hälft.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
162. Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 126-251 e Kr.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
161. Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 121-245 e Kr.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
19. Stenbord, troligen 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. Byrå, av Carl Magnus Herlin (verksam 1767-1809), Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
9. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
4. Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
3. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
32. Biblioteksbord, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
150. Urna, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
75. Spegel, 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
171. Urnor ett par, troligen Italien sent 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete från 1770-talet, Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
96. Ljuskrona, för nio ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
20. Bord, 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
100. Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
78. Spegel, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
60. Stolar, åtta stycken, Gotland ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
101. Väggpendyl, av Olof Berg Stockholm, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Byrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
31. Skrivbord med uppsats, 1800-tal, Sengustaviansk stil,
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
16. Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
134. Bordslampa, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
131. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK