Important Winter Sale 637

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Väggpendyl, av Olof Berg Stockholm, Rokoko.Återrop
102Golvur av Zacharias Besck (två urmakare,far och son, verksamma i Stockholm fram till 1727 ), Senbarock.19 000 SEK
103Bordspendyl, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794), Rokoko.44 000 SEK
104Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Rokoko.36 000 SEK
105Bordspendyl, Frankrike 1700-talets mitt, märkt Julien Le Roy Hr du Roi A Paris (verksam till 1759), Louis XV.24 000 SEK
106Bordsur, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.12 000 SEK
107Bordspendyl, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.26 000 SEK
108Bordspendyl, "Lamiral" , Frankrike 1800-talets början, Empire.16 000 SEK
109Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.11 000 SEK
110Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.16 000 SEK
111Bordspendyl, 1800-talets början, Empire.Återrop
112Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
113Bordsur, Frankrike 1800-talets början, märkt A.Lemoine à Paris (1812-1822), Empire.14 000 SEK
114Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.11 000 SEK
115Bordspendyl, av Ryberg Stockholm, Empire.10 000 SEK
116Bordspendyl, "Le Nepveu a Paris" Frankrike 1800-talets början, Empire.44 000 SEK
117Bordspendyl, Frankrike 1800-talets mitt.30 000 SEK
118Kandelabrar, för två ljus, ett par, försilvrad mässing, argent haché, Rokoko.34 000 SEK
119Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.14 000 SEK
120Bordslystrar, för tre ljus, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.38 000 SEK
121Kandelabrar, ett par för två ljus, Frankrike 1700-talets slut, Directoire.15 000 SEK
122Kandelabrar, ett par, för sex ljus, Frankrike 1800-talets början, Empire.34 000 SEK
123Kandelabrar, för tre ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.28 000 SEK
124Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, av Pierre Chibout, Paris (mästare 1806-1824), Empire.26 000 SEK
125Ljusstakar, ett par, 1700- talets första hälft, Senbarock.11 000 SEK
126Läsljusstake, för tre ljus, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.6 500 SEK
127Ljusstakar, ett par, Jacob Sauer (III) 1784 (mästare 1763-1802/04), Gustavianska.32 000 SEK
128Ljusstakar, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837), Sengustavianska.55 000 SEK
129Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.38 000 SEK
130Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.32 000 SEK
131Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
132Ljusstakar, ett par, Louis Phillipe ca 1840.6 500 SEK
133Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.38 000 SEK
134Bordslampa, Frankrike 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
135Bordsuppsatser, ett par, i Pierre Philippe Thomires art, Paris, 1800-talets början, Empire.42 000 SEK
136Dryckestunna, Frankrike 1800-talets början, Empire.24 000 SEK
137Bordssurtout, Frankrike 1800-talets första del, Empire.20 000 SEK
138Johan Koch, resesolur, mässing 16-/1700-tal.30 000 SEK
139Himmelskrön, tillskrivet Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738), Barock.24 000 SEK
140Stop, 1700-tal, Barock.18 000 SEK
141Tekanna, av Pehr Johan Mattsson 1808 (verksam 1808-1838 Mariestad), Rokoko.8 000 SEK
142Skrin, Tula Ryssland 1800-tal.20 000 SEK
143Bestickurna, England cirka år 1800, George III.15 000 SEK
144Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 285, 1728,48 000 SEK
145Aktiebrev, svenska ostindiska kompaniet, fjärde oktrojen, 1780-tal, no 1436 för Martin Holterman.15 000 SEK
146Hedersvärja förärad överste AF Påhlman 1790 av Gustav III.90 000 SEK
147Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800.Återrop
148Rapir, 1600-talets första hälft.50 000 SEK
149Kolonner, ett par 1800-talets senare del.32 000 SEK
150Urna, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.80 000 SEK
151Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
152Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.24 000 SEK
153Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.34 000 SEK
154Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.24 000 SEK
155Brevpress, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.14 000 SEK
156Ask med Lock, troligen Ryssland 1800-tal.15 000 SEK
157Byst, Egypten, Mellersta Riket ca 1900 f. Kr.400 000 SEK
158Byst, Egypten 1800-tal eller äldre.260 000 SEK
160Sarkofagmask, Egypten ca 800-500 f. Kr.26 000 SEK
161Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 121-245 e Kr.120 000 SEK
162Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 126-251 e Kr.240 000 SEK
163Del av kista, Egypten, Nya riket ca år 1213 -1040 f Kr.Återrop
164Ushabti, troligen Egypten, 26:e dynastin ca 650 f. Kr.24 000 SEK
165Harpspelare, troligen Grekisk-Romersk tid.5 500 SEK
166Isis med Horusbarnet, troligen Egypten Sentida 664-332 f. Kr .90 000 SEK
167Ushabti, troligen Egypten, 18:e dynastin ca 1450 f. Kr.20 300 SEK
168Amforas, två stycken, troligen romersk tid Medelhavskulturerna.20 000 SEK
169Två collier och ett örhänge, troligen Grekisk - Romerska från första århundradena e.Kr.46 000 SEK
170Urna på fot, Italien troligen 1600-tal.50 000 SEK
171Urnor ett par, troligen Italien sent 1700-tal.42 000 SEK
172Byst, Italien 1800-tal, kejsare Augustus (65 f.Kr - 14 e.Kr).30 000 SEK
173Skulpturer av lejon, ett par, efter Antonio Canovas modell från påve Clement XIII gravmonument i St Peterskyrkan.105 000 SEK
174Skulptur, Fortuna/Isis Italien 1800-tal.8 500 SEK
175Obelisk, 1800-talets senare del.8 000 SEK
176Skål, sarkofagform, 1800-talets senare del.8 000 SEK
177Uppsatsskål, 1800-talets senare del, Empirestil.34 000 SEK
178Trädgårdsurna, sekelskiftet 1900.18 000 SEK
179Jöran Hieronymi Bernegau, bägare, silver, Norrköping (verksam 1648-1679). Barock.16 000 SEK
180Heinrich Gottfried Anton Hammon, bägare, silver, Nürnberg (verksam 1682-1684/1723). Barock.4 000 SEK
181Paulus Braunacker, kryddkar, förgyllt silver, Nürnberg, 1600-talets mitt.70 000 SEK
182Magnus Myrman, presenterfat, silver, Norrköping (verksam 1706-1730).13 000 SEK
183Dryckeskanna, silver, Köpenhamn 1696. Barock.40 000 SEK
184Dryckeskanna, silver, sannolikt Danmark 1600-talets andra hälft, omstämplad av Jöns Holmberg, Ängelholm 1762.30 000 SEK
185Nils Gram d ä, Kanna med silverlock, famille rose, Köpenhamn 1756.10 000 SEK
186Jens Jacob Bechmann, stop med silverlock, porslin Royal Copenhagen, Skien 1780.3 500 SEK
187Anders Höberg, dryckeskanna, silver, Göteborg 1693. Barock.38 000 SEK
188Jeremias Britt, dryckeskanna, silver, Kalmar (verksam 1736-1742). Senbarock.60 000 SEK
189Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1751.36 000 SEK
190Johann Friedrich Beyer, dryckeskanna med mynt, silver, Schweidnitz (verksam 1736-1775).70 000 SEK
191Myntbägare, silver, Frankfurt an der Oder, 1700-talets förra hälft, mästarstämpel möjligen ICST.22 000 SEK
192Johann Leopold Käwerstein, delvis förgylld bägare med infällda mynt, Köningsberg 1754-1761.36 000 SEK
193Mattias Möller, bägare, silver, Stockholm 1703. Karolinsk.8 500 SEK
194Erik Löfman, bägare, silver, (verksam i Uppsala 1690-1718 (1729)).12 000 SEK
195Kåsa, silver, möjligen Ferdinand Sehl d.ä. (1688-1731), Stockholm. Barock.6 000 SEK
196Kåsa, silver, Sverige 1700-tal.4 800 SEK
197Brännvinsskål, silver. Samuel Nordsten, Karlskrona, 1746. Barock.22 000 SEK
198Johan Caspar Sauer, bägare, silver, Stockholm 1715. Karolinsk.Återrop
199Jacob Brunck, bägare, silver, Stockholm 1720.8 500 SEK
200Carl Beck, bägare, silver, (verksam 1717-1736), Stockholm 1732.9 000 SEK
201Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742.22 000 SEK