Benvit botten i silke med polykroma mönster i ull föreställande blommande träd och fåglar och bockar. Benvit huvudbård med fåglar, harar och bockar. Silkevarp
Abrascher. Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, slätväven med smärre skador.