Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
856. Fat, porslin. Qing dynasty, omkring år 1700.
856. Fat, porslin. Qing dynasty, omkring år 1700.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1147. Servisdelar, 51 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1147. Servisdelar, 51 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. Carl Milles, Solsångarens huvud.
543. Carl Milles, Solsångarens huvud.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
596. Alfred Thörne, Tvätterska.
596. Alfred Thörne, Tvätterska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
834. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
65. Barnstol, Stockholmsarbete 1700-talets senare del,  Gustaviansk.
65. Barnstol, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
722. Per Krafft d.ä. Tillskriven, Ung flicka i brun klänning, midjebild.
722. Per Krafft d.ä. Tillskriven, Ung flicka i brun klänning, midjebild.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
649. Pipa.
649. Pipa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
392. Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
392. Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
606. Konungarnas tillbedjan.
606. Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
814. Elisabeth Keyser, Flicka med blommor.
814. Elisabeth Keyser, Flicka med blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. Anna Gardell-Ericson, Pojke vid vattendrag.
594. Anna Gardell-Ericson, Pojke vid vattendrag.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. Gerda Nordling, Franskt landskap.
572. Gerda Nordling, Franskt landskap.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. Axel Petersson Döderhultarn, Mjölkpiga och ko.
535. Axel Petersson Döderhultarn, Mjölkpiga och ko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
22. Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
552. Wilhelm Dahlbom, Gata i Menton.
552. Wilhelm Dahlbom, Gata i Menton.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
554. Hedvig Lagercrantz, "Jakobs brunn Ospetaletti".
554. Hedvig Lagercrantz, "Jakobs brunn Ospetaletti".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
791. Axel Zachrison, Flodlandskap.
791. Axel Zachrison, Flodlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
328. Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.
328. Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
386. Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur.
386. Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
989. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
989. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
273. Matta, semiantik, Täbris, signerad, ca 271 x 175 cm.
273. Matta, semiantik, Täbris, signerad, ca 271 x 175 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
120. Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.
120. Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
592. Alfred Wahlberg, Skånskt sommarlandskap med insjö.
592. Alfred Wahlberg, Skånskt sommarlandskap med insjö.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
296. Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm.
296. Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1042. Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1042. Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1000. Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina.
1000. Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
559. Nils Kreuger, "Ankmarsch".
559. Nils Kreuger, "Ankmarsch".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
776. Dirck Hals, Ett glatt sällskap.
776. Dirck Hals, Ett glatt sällskap.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1124. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1124. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
290 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
764. Oscar Matthiesen, New York, Hudson river.
764. Oscar Matthiesen, New York, Hudson river.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
681. Pieter Brueghel dä Hans efterföljd, Apor i en fönsternisch.
681. Pieter Brueghel dä Hans efterföljd, Apor i en fönsternisch.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
3. Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
3. Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1071. Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1071. Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
426. Collier pärlor med lås 18K guld.
426. Collier pärlor med lås 18K guld.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
651. Georg Curt Bauch, Amason.
651. Georg Curt Bauch, Amason.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1119. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
1119. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
809. Gustaf Brandelius, En "liber studiosis".
809. Gustaf Brandelius, En "liber studiosis".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. Alfred Wahlberg, Kustlandskap i skymning.
506. Alfred Wahlberg, Kustlandskap i skymning.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
927. Urna med lock, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs märke.
927. Urna med lock, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
327. Glasservis, 21 delar, 1800-tal.
327. Glasservis, 21 delar, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
284. Matta, antik, Sivas silke, Turkiet, ca 172 x 133 cm.
284. Matta, antik, Sivas silke, Turkiet, ca 172 x 133 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
75. Spegel, Stockholmsarbete, Rokoko.
75. Spegel, Stockholmsarbete, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
287. Matta, semiantik, Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.
287. Matta, semiantik, Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1112. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
1112. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
534. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
534. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
556. Thure Wallner, Orre.
556. Thure Wallner, Orre.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
835. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
835. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
857. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
857. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
795. "Storbrott, Älvdalen".
795. "Storbrott, Älvdalen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
522. Yngling i grön justacorpe.
522. Yngling i grön justacorpe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
632. Nina Ahlstedt, Flicka i tankar.
632. Nina Ahlstedt, Flicka i tankar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
505. Carl Johansson, Vårlandskap med metande pojke.
505. Carl Johansson, Vårlandskap med metande pojke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
658. Wilhelm von Gegerfelt, Torg i Venedig.
658. Wilhelm von Gegerfelt, Torg i Venedig.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
107. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
107. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
536. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
536. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
862. Skulptur, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
862. Skulptur, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
4. Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
4. Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
276. Matta, antik, Bakthiari, sannolikt, ca 279,5 x 166 cm.
276. Matta, antik, Bakthiari, sannolikt, ca 279,5 x 166 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
290. Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 215 x 144 cm.
290. Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 215 x 144 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
575. Mosse Stoopendaal, "Sparvhökar och koltrastar".
575. Mosse Stoopendaal, "Sparvhökar och koltrastar".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK