Förgylld och bronserad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av bandrosetter, lagerkrans, och draperingar, ramverk med lagerfestoner, urnor, och patera mot pikerad botten, nederdel med bandrosett och lagerfestoner. Tudelat, kvicksilverfolierat, och fasetterat glas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt märkt med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 200, bredd 82 cm.