On trend – designföremål för ett modernt hem!

495 föremål
SKÅP, Maitland & Smith, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROLAND WILHELMSSON, matbord, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 282 x 238 cm.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MIKKO PAAKKOLA, olja på duk, signerad och daterad -92.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SPEGEL, mässing, glas, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PAOLO PIVA, soffbord, "Alanda", B & B Italien, formgivet 1981.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, "Moss", Kasthall, samtida.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, 1980-tal.
MATBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL omkring 1900.
SPEGEL omkring 1900.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 6 st, Arne Jacobsen, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MIKKO PAAKKOLA, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
381 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Klubbat pris
11 209 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIGGE BERGGREN, skulptur, brons. Signerad, numrerad 2/10.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, Louis Poulsen ca 1926-28.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TIDNINGSSTÄLL, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, fotpall, modell 647, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 4 st, omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 1980-tal.
MATBORD, 1980-tal.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KORGSTOL, rotting, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, modell 2139, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI, taklampa, "Diabolo", Flos, 2000-tal.
Klubbat pris
3 005 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, skåp, modell 810, Finland, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ALVAR AALTO, soffbord, "Y805B", modell formgiven 1946.
Klubbat pris
2 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, spegel, Artek, 1900-talets andra hälft,
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER ÖBERG, soffbord, Svenskt Tenn, formgivet 2000.
Klubbat pris
27 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RON ARAD, fåtölj / gungstol "Voido", Magis.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CEASAR STOFFI, ljusstakar, 28+1 st,  Nagel, Tyskland.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, marmor.
SKÅLFAT, marmor.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR 6 st, Arne Jacobsen, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark,
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
4 806 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄGGLAMPOR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", Dux, 2000-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGBORD, 1900-talets slut.
VÄGGBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9459, Idman.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
500 EUR
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2353, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, Italien 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, pall, "X600", Artek, Finland.
Klubbat pris
5 710 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 001 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBORD, Art Deco-stil modern tillverkning,
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK