Ryskt silver

Ryskt silver har ett tydligt formspråk och ofta en särskilt hög kvalitet - igenkännande är kontrasterna i dekoren. Man ser ofta förgyllda silverytor med dekor i nielloteknik eller cloisonnéeteknik. Niello syftar till svärtan i dekoren som framställs av en blandning av koppar, silver, bly och svavel som fyller mönstret man bildat genom att gravera eller punsa ytan. Cloisonné är en teknik där man istället fyller mönstret med emalj, mönstret skapas med hjälp av pålagd dekor av silver som bildar celler som sedan fylls med emalj i olika färger - ju fler färger desto skickligare mästare. Arbetskraft i Ryssland var billigt under den här tiden vilket gjorde att man noggrant kunde låta efterarbeta föremålen och på så sätt få ett riktigt högklassigt slutresultat. Det ryska silvret bär på lång tradition och historia - vilket man på ett intressant vis kan ta del av genom de konstnärliga föremålen vi samlat i vår temaauktion.

21 föremål
Alexei Kosinov, vodkakopp, charka, silver, Moskva 1791.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jacob Wiberg, charka, silver, Moskva 1847.
Klubbat pris
18 501 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SUPKOPP, silver, Ryssland ca 1880.
Klubbat pris
2 599 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TEDOSA, filigran, silver, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TUMLARE, silver, Ryssland 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK