Skulpturer i brons

Skulpturer i brons av klassiskt och modernt snitt lockar fler och fler konstintresserade. Vi vill här visa konstformens mångsidighet och det oändliga antal sätt som den tredimensionella konsten kan upplevas på när betraktaren rör sig i rummet. Ljus, skugga och vinkel gör konstverken föränderliga och spännande vilket visuellt berikar rummet. Friskulpturen med dess formsköna verk av några av 1800- och 1900-talens främsta skulptörer presenteras här, från klassiskt till modernt.

Visar alla 15 föremål som matchar din sökning.
CARIN NILSON, skulptur, brons, sign. och gjutarstämpel. Tot. höjd 39 cm.

Stående kvinna. Signerad Carin Nilson. Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. fud. Grönpatinerad brons. Höjd 29 cm (inklusive stensockel 39 cm).

Slutpris 30 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TORSTEN FRIDH, Skulptur, brons. Sign. Höjd 17 cm, längd 18 cm.

"Höken och duvan". Signerad med initialer TF. Mörkpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive stenbas 17 cm).

Slutpris 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, Efter. Skulptur, brons, höjd 41 cm.

"Swaying dancer". Skulptur. Stämpelsignerad Colinet. Gjutarstämpel "Garante de bronze, Paris". Brunpatinerad brons, höjd 33 cm (inklusive stenbas 40,5 cm).

Slutpris 5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORBJÖRN FORSBERG, Skulptur, brons, sign och numr.

Vildsvin. Signerad Forsberg och numrerad 20/30. Grönpatinerad brons, höjd 16,5 cm, längd 18,5 cm.

Slutpris 6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OTTO SCHEER, Efter. Skulptur, brons, sign.

Jaktgudinnan Diana. Stämpelsignerad Otto Sheer, Steglitz. Guldpatinerad brons, höjd 33. 5 cm (inklusive stensockel 41 cm. Signerad Otto Sheer, Steglitz.

Slutpris 3 310 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, Efter. Skulptur, brons, höjd 64 cm.

"Sundancer". Skulptur, brunpatinerad brons, stämpelsignerad C.L.J.R. Colinet. Gjutarstämpel "Studio Bronze, 100% Bronze Garanti France". Höjd 64 cm.

Slutpris 18 000 SEK
Utropspris
13 000 SEK
LEO HOLMGREN, skulptur, brons, signerad och daterad 1936, gjutarstämpel. Höjd 49 cm.

"Dansande najad". Signerad Leo H och daterad 1936. Koncipierad 1929. Gjutarstämpel Fonderie des Artistes, Paris. Grönpatinerad brons, höjd 49 cm.

Slutpris 21 400 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, brons. Signerad, Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. Fud.

Björn. Signerad Knöppel. Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. fud. Grönpatinerad brons. Höjd 14 cm, längd 17 cm.

Slutpris 8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, brons, sign med initialer och dat-55.

Björn på klocka. Signerad med initialer JM och daterad -55. Med påskrift: Märkt "25 år i Barnängens tekniska fabrikers A.B". Grön/brun patinerad brons. Höjd 14,5 cm.

Slutpris 6 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ANTOINE LOUIS BARYE, efter, Skulptur, brons. Höjd 35 cm, längd 42 cm.

"Lion et serpent". Stämpelsignerad A. Barye. Brunpatinerad brons. Längd 42, höjd 31, (inkl. stensockel 35 cm).

Slutpris 25 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL MILLES, Skulptur, bronze, osign. Total höjd 19 cm.

"Lekande björn". Osignerad. Koncipierad 1905. Brunpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive träbas 19 cm). Enligt Millesgården tidig/samtida gjutning.

Slutpris 15 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
IVAR JOHNSSON, Skulptur, brons, osign. Höjd 4,5 cm. Längd 9 cm.

"Saul bländas". Brunpatinerad brons. Höjd 4,5 cm (inklusive träbas 7,5 cm).

Slutpris 11 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WILLIAM ZADIG, skulptur, signerad, brons, h: 28 cm.

Mor och barn. Signerad Zadig. Brunpatinerad brons. Höjd 28 cm.

Slutpris 4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PG THELANDER, Skulpturmedalj, brons. Signerad, gjutarstämpel, Höjd 12,5 cm.

"Grandville", II, gjuten bronsmedalj på sockel. signerad PG Thelander. Gjutarstämpel Founderie Monnaie de Paris. Daterad 1998. Brunpatinerad brons, höjd 12,5 cm.

Slutpris 8 202 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUTH MILLES, Skulptur, brons, signerad, gjutarstämpel. Total höjd 24 cm.

"Yvonne, fille de Bretonne". Signerad Ruth Milles. Gjutarstämplar Eug.Blot, Paris. Brunpatinerad brons, höjd 20 cm (inklusive stenbas 24 cm).

Slutpris 17 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK