Temaauktionen ”Antiques Selected” innehåller utvalda föremål och konstobjekt från flera sekler, från 1600-tal till tidigt 1900-tal. Här finns möbler i barock, rokoko och gustaviansk stil, utsökt konsthantverk så som förgyllda bronser, vackra silverföremål och porslin till speglar och mattor. Konsten består av finstämt klassiskt landskapsmåleri, äldre porträtt, stilleben och skulpturer.