Tudelat bokskåp fanerat med valnöt och med dekor av svärtade detaljer. Ovandel med profilerat krön, glasade pardörrar och bakomvarande hyllinredning. Nederdel med dörrpar och bakomliggande hylla. Bredd 96, djup 46, höjd 206 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Fanerskador. Lagningar. Torrsprickor. Del av bakstycke saknas. Glas med spricka. Kompletterad.