Design + Art Helsinki F185

316 föremål
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Klubbat pris
9 500 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
Klubbat pris
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
Klubbat pris
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
Klubbat pris
13 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR