Kan inte nå servern

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".

Sign. -82. Olja på duk 162x161 cm.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 811
E
U
R
31 989
S
E
K
2 984
USD
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
8
17 apr 2018 18:32
2 811 EUR
6
A
17 apr 2018 18:32
2 711 EUR
8
17 apr 2018 18:32
2 700 EUR
6
17 apr 2018 18:32
2 600 EUR
8
17 apr 2018 18:31
2 500 EUR
6
A
17 apr 2018 18:31
2 411 EUR
6
17 apr 2018 18:31
2 400 EUR
8
17 apr 2018 18:30
2 300 EUR
6
A
17 apr 2018 18:30
2 211 EUR
6
17 apr 2018 18:30
2 200 EUR
8
17 apr 2018 18:30
2 100 EUR
6
A
17 apr 2018 18:30
2 001 EUR
6
A
17 apr 2018 18:30
2 000 EUR
8
17 apr 2018 18:30
1 950 EUR
6
17 apr 2018 18:29
1 900 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 850 EUR
7
A
17 apr 2018 18:28
1 800 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 750 EUR
7
A
17 apr 2018 18:28
1 700 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 650 EUR
7
A
17 apr 2018 18:28
1 600 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 550 EUR
7
17 apr 2018 7:40
1 500 EUR
6
15 apr 2018 14:49
670 EUR
2
14 apr 2018 22:23
650 EUR
5
13 apr 2018 16:21
600 EUR
4
8 apr 2018 18:27
500 EUR
3
6 apr 2018 10:47
400 EUR
2
6 apr 2018 0:21
250 EUR
1
5 apr 2018 19:33
100 EUR
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

170. Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, ca 1940.
Utropspris
750 000 - 900 000 SEK
Budhistorik
880 000
 
SEK
ditt bud
860 000
 
SEK
ditt bud
840 000
 
SEK
ditt bud
820 000
 
SEK
ditt bud
800 000
 
SEK
ditt bud
780 000
 
SEK
ditt bud
760 000
 
SEK
ditt bud
740 000
 
SEK
ditt bud
720 000
 
SEK
ditt bud
700 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
880 000 SEK