Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PENTTI MELANEN, "PÅ VÄG".
PENTTI MELANEN, "PÅ VÄG".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia.
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ARVID BROMS, KOMPOSITION.
ARVID BROMS, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ANDREAS ALARIESTO, KÅTA.
ANDREAS ALARIESTO, KÅTA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
Återrop
Utropspris
800 - 1 200 EUR
MAUNO MARKKULA, ABSTRAKT LANDSKAP.
MAUNO MARKKULA, ABSTRAKT LANDSKAP.
Klubbat pris 
671 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
Klubbat pris 
890 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
SALVADOR DALÍ, "QUITTANT LA CORNICHE DE LA COLÉRE".
SALVADOR DALÍ, "QUITTANT LA CORNICHE DE LA COLÉRE".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
621 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAISTO AHTOLA, DOCKA.
TAISTO AHTOLA, DOCKA.
Klubbat pris 
1 610 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
600 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris 
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BERTEL GARDBERG, ARMBAND, silver, 1958.
BERTEL GARDBERG, ARMBAND, silver, 1958.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
WÄINÖ AALTONEN, GÅRDVY.
WÄINÖ AALTONEN, GÅRDVY.
Klubbat pris 
383 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik, signerad DF.
Klubbat pris 
560 EUR
Utropspris
500 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 EUR