Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
Klubbat pris 
1 270 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, SLIPSNÅL, 18K guld. Lapponia 2001.
BJÖRN WECKSTRÖM, SLIPSNÅL, 18K guld. Lapponia 2001.
Klubbat pris 
501 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
OIVA TOIKKA, glasfågel, signerad O. Toikka, Nuutajärvi.
OIVA TOIKKA, glasfågel, signerad O. Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris 
424 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, GÅRDVY.
WÄINÖ AALTONEN, GÅRDVY.
Klubbat pris 
383 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A110, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, signerad Kaipiainen 1944 Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, signerad Kaipiainen 1944 Arabia.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
Klubbat pris 
52 405 EUR
Utropspris
40 000 - 42 000 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik, signerad DF.
Klubbat pris 
560 EUR
Utropspris
500 EUR
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ARVID BROMS, KOMPOSITION.
ARVID BROMS, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
800 - 1 200 EUR
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW-86.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW-86.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LIISA VITALI, BROSCH, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, BROSCH, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
120 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
Klubbat pris 
1 305 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
2 611 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
Klubbat pris 
890 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 161 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
661 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
Klubbat pris 
9 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
NANDOR MIKOLA, blandteknik, signerad och daterad 1988.
NANDOR MIKOLA, blandteknik, signerad och daterad 1988.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi  1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris 
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 55".
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 55".
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
Återrop
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
LIISA VITALI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1971.
LIISA VITALI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1971.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
Klubbat pris 
281 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, silver. Westerback, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, ARMBAND, silver. Westerback, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
Klubbat pris 
10 801 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
Återrop
Utropspris
800 - 1 200 EUR