KABINETTSKRIN MED KLOCKA, troligen Wien, 1800-talets andra hälft.
Fodralet i elfenben med silver- och försilvrade mässingsbeslag samt emaljerade paneler med mytologiska motiv. Dekorerad med figuriner i silver, i hörnen pelare av lapis lazuli. Höjd 44 cm, bredd 38 cm.
Ställvis slitage och dekorbortfall.
×
Logga in
Kunde inte logga in