Helsinki Spring Sale F196

19 föremål
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
25 000 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Lansett 1", signerad Timo Sarpaneva, Iittala.
Klubbat pris
21 200 EUR
Utropspris
20 000 - 22 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris
6 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
Klubbat pris
1 530 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen  Lasi Oy.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR