Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
MATTA, Täbriz, old, ca 200x300 cm.
MATTA, Täbriz, old, ca 200x300 cm.
 
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LAILA KARTTUNEN, rya, Wetterhoff  1930. Ca 300x163 cm.
LAILA KARTTUNEN, rya, Wetterhoff 1930. Ca 300x163 cm.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NIKOLAY EFIMOVICH RACHKOV, FLICKA I BLÅ ROSETT.
NIKOLAY EFIMOVICH RACHKOV, FLICKA I BLÅ ROSETT.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR MED VARG.
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR MED VARG.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TERO LAAKSONEN, "NATTFÅGEL".
TERO LAAKSONEN, "NATTFÅGEL".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
JULIUS VON KLEVER/HANS KRETS, VINTER VY.
JULIUS VON KLEVER/HANS KRETS, VINTER VY.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
Klubbat pris 
1 530 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
MARIA WIIK, "KERSTIN".
MARIA WIIK, "KERSTIN".
Klubbat pris 
9 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
25 000 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KLOCKKED, 14K (56) guld i två färger, St Petersburg 1904-1912.
KLOCKKED, 14K (56) guld i två färger, St Petersburg 1904-1912.
Klubbat pris 
1 349 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
HENRI MATISSE, "Danseuse au divan, Pliée en deux" ur "Dix danseuses".
HENRI MATISSE, "Danseuse au divan, Pliée en deux" ur "Dix danseuses".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
Klubbat pris 
1 851 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
3 305 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ARMBAND, 18K guld.
ARMBAND, 18K guld.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, MANPORTRÄTT (TROLIGEN MISHA KUDRYAVTSEV).
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, MANPORTRÄTT (TROLIGEN MISHA KUDRYAVTSEV).
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VASILI TIMOFEEV, FLICKA OCH GUMMAN.
VASILI TIMOFEEV, FLICKA OCH GUMMAN.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
JORMA HAUTALA, "ATLANTIS".
JORMA HAUTALA, "ATLANTIS".
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RING, akvamarin och turmaliner, 18K guld.  Kulmala, Helsingfors 2011.
RING, akvamarin och turmaliner, 18K guld. Kulmala, Helsingfors 2011.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KARI HUHTAMO, RELIEF.
KARI HUHTAMO, RELIEF.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, SKULPTUR.
KIMMO PYYKKÖ, SKULPTUR.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDSLANDSKAP.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDSLANDSKAP.
Klubbat pris 
5 002 EUR
Utropspris
5 000 EUR
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR OCH VARG.
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR OCH VARG.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HÅKAN BRUNBERG, FLICKA MED HATT.
HÅKAN BRUNBERG, FLICKA MED HATT.
Återrop
Utropspris
900 - 1 000 EUR
ROY LICHTENSTEIN, "STILL LIFE WITH LOBSTER".
ROY LICHTENSTEIN, "STILL LIFE WITH LOBSTER".
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BERNDT LINDHOLM, KUSTLANDSKAP.
BERNDT LINDHOLM, KUSTLANDSKAP.
Klubbat pris 
12 800 EUR
Utropspris
16 000 - 20 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR