Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
JOSEF VON BRANDT, olja på duk, signerad och daterad 1883.
JOSEF VON BRANDT, olja på duk, signerad och daterad 1883.
Klubbat pris 
115 311 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN,  dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
18 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
Klubbat pris 
60 400 EUR
Utropspris
40 000 - 45 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "Dulcinea del Toboso".
HELENE SCHJERFBECK, "Dulcinea del Toboso".
Klubbat pris 
68 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
Klubbat pris 
65 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
PHILIPPE MOURANI, "BYKTVÄTT I MELLANÖSTERN".
PHILIPPE MOURANI, "BYKTVÄTT I MELLANÖSTERN".
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
VILHO LAMPI, HUS I LANDSKAP.
VILHO LAMPI, HUS I LANDSKAP.
Klubbat pris 
15 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TOPI RUOTSALAINEN, "HUDDLE".
TOPI RUOTSALAINEN, "HUDDLE".
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
Klubbat pris 
5 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
Klubbat pris 
18 900 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
25 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
Klubbat pris 
90 200 EUR
Utropspris
80 000 - 100 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Klubbat pris 
27 200 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
25 200 EUR
Utropspris
11 000 - 15 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, 1840-TAL, Tsar Alexander II som ung.
OKÄND KONSTNÄR, 1840-TAL, Tsar Alexander II som ung.
Klubbat pris 
12 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
Klubbat pris 
5 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MIKKO OINONEN, BLOMMOR.
MIKKO OINONEN, BLOMMOR.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LANDSKAP.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LANDSKAP.
Klubbat pris 
41 200 EUR
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, KUBISTISK PORTRAIT.
WÄINÖ AALTONEN, KUBISTISK PORTRAIT.
Klubbat pris 
2 780 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
ILKKA LAMMI, "VINTERMOTIV".
ILKKA LAMMI, "VINTERMOTIV".
Klubbat pris 
20 400 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".
Klubbat pris 
20 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
RITVA PUOTILA, rya, handknuten, Oy Arico Ab. Ca  187x133 cm.
RITVA PUOTILA, rya, handknuten, Oy Arico Ab. Ca 187x133 cm.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, EN FLICKA MED FLÄTOR.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, EN FLICKA MED FLÄTOR.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN".
Klubbat pris 
751 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUHANI LINNOVAARA, I GRYNINGEN.
JUHANI LINNOVAARA, I GRYNINGEN.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KARI JUVA, MUSIKANT.
KARI JUVA, MUSIKANT.
Klubbat pris 
2 702 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
VILHO LAMPI, "FULA FLICKAN".
VILHO LAMPI, "FULA FLICKAN".
Klubbat pris 
12 100 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
Klubbat pris 
2 988 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 300 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
Klubbat pris 
21 950 EUR
Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KAUKO RÄIKE, RELIEF.
KAUKO RÄIKE, RELIEF.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
Klubbat pris 
835 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
Klubbat pris 
1 951 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
3 110 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR