Madeleine Pyk – en samling F769

Helsinki Design Sale

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

197 föremål
SAARA HOPEA, HALSSMYCKE, unik, silver, Ossian Hopea, Borgå 1977.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER,  14K guld, Lahtis, Finland 1973.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO HIRVONEN, golvlampa, modell H801, Valaistustyö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala 3825.
Klubbat pris
1 251 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1963.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RITVA PUOTILA, konsttextil, "Vesuvius" Woodnotes 2007.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, signerad Taisto Kaasinen Arabia.
Klubbat pris
1 010 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, modell 9459, Oy Taito Ab.
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BERTEL GARDBERG, ishink och silver isslev.
Klubbat pris
590 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, BORDSLAMPA, modell A703, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris
721 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 1984.
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAKLAMPA, modell AA71, Itsu 1950-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, ett par, modell A605 för Valaistustyö.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 559, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANTTI NURMESNIEMI, soffbord, för G. Söderström 1980-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ELIEL SAARINEN, MÖBLEMANG, 4 delar.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR