From China to the West F488

Bukowskis har nöjet att presentera From China to the West – en temaauktion med eftersökt kinesiskt porslin från 1700-talet som skapats specifikt för den västerländska marknaden. De vackra föremålen härstammar från olika samlingar och speglar de svenska entusiasternas passion för det exklusiva kinesiska porslinet, vilket introducerades i Europa genom de ostindiska handelskompanierna.Sedan de allra första faten och vaserna såldes på auktion i Holland 1602, har efterfrågan på kinesiskt porslin stadigt ökat. Utforska auktionen och bygg din egen samling, eller införskaffa några fantastiska 'samtalsföremål' till din nästa middagsbjudning.

108 föremål
Bordslampor, ett par, porslin, Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar 5 st. Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bojan, porslin Kina 1800-tal.
Bojan, porslin Kina 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, ett par, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 002 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1700-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Serveringsfat, ett par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 232 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, ett par, porslin, Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
692 EUR
Utropspris
250 EUR
Fat samt skålfat, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 702 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Skålfat, porslin, Kina, qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Uppläggningsfat Kina 1700-tal porslin.
Klubbat pris
2 220 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 820 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bojaner samt vaser, 4 delar, 17/1900-tal, Kina.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bojan, Qingdynastin, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 412 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tekanna, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Tallrik, vapenporslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Urna med lock, porslin, Kina, 1700-tal.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
300 EUR