From China to the West F488

Bukowskis har nöjet att presentera From China to the West – en temaauktion med eftersökt kinesiskt porslin från 1700-talet som skapats specifikt för den västerländska marknaden. De vackra föremålen härstammar från olika samlingar och speglar de svenska entusiasternas passion för det exklusiva kinesiska porslinet, vilket introducerades i Europa genom de ostindiska handelskompanierna.Sedan de allra första faten och vaserna såldes på auktion i Holland 1602, har efterfrågan på kinesiskt porslin stadigt ökat. Utforska auktionen och bygg din egen samling, eller införskaffa några fantastiska 'samtalsföremål' till din nästa middagsbjudning.

108 föremål
Stekfat, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Urna med lock, porslin, Kina, 1700-tal.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
300 EUR
Tekanna, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrik, vapenporslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin,  Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 412 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bojan, Qingdynastin, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 820 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bojaner samt vaser, 4 delar, 17/1900-tal, Kina.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Uppläggningsfat Kina 1700-tal porslin.
Klubbat pris
2 220 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat samt skålfat, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 702 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Skålfat, porslin, Kina, qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, ett par, porslin, Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
692 EUR
Utropspris
250 EUR
Serveringsfat, ett par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 232 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1700-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar 5 st. Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bojan, porslin Kina 1800-tal.
Bojan, porslin Kina 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, ett par, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 002 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stekfat, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK