142
1069841

TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722)

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Dekor i famille vertefärger, klotformad med rak pip, dekor av fågel på krysantemumkvist. Längd 20 cm.

Slitage, lock och pip silverskodda, foten med ifylld nagg. Sprickor på kroppen.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sales 1995, lot nr 1070.