SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början.
Fanerat med mahogny, lönn och valnöt. I sargen låda med fackinredning. På fottrissor av mässing. I lådan pappersetikett "Lars Qvarnbärg Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 59, bredd 40, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in