Ljust terrakottafärgad botten med polykrom blommedaljong, blomkrukor, symboler och hörnornament. Mörkblå huvudbård med meanderliknande mönster.
Ställvis något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, liten lagning. Kortsidorna saknar några knutrader.
Rolf Schmitz Collection.