BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781).
Vitmålade. Stoppad svängd rygg. Sittdyna. Kannelerade ben med rosettanfanger. En signerad med kallstämpel på framsargen "A GAILLIARD". Sitthöjd ca 42, total höjd 97 cm.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in