Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
217. SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
295. SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
295. SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
221. TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 15 000 SEK
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
279. TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
205. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
424. TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.
424. TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
398. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
404. Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal.
203. TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. ULF RAHMBERG, färglitografier, 3 st, en sign och numr 6/200.
161. ULF RAHMBERG, färglitografier, 3 st, en sign och numr 6/200.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
255. URNA, keramik, 1800-tal.
255. URNA, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
372. URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
17. Utan titel.
17. Utan titel.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
584. VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50.
584. VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 SEK
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
444. VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M  Vallauris,  Gerbino.
444. VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M Vallauris, Gerbino.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
175. VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
346. VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250.
346. VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
243. VÄGGKONSOL, papier machè,  barockstil, 1800-talets slut.
243. VÄGGKONSOL, papier machè, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
448. Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".
448. Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
284. Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".
284. Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. Willy Weber, "Conception".
23. Willy Weber, "Conception".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK