Eclectic Auktion S197

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
413KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal.1 700 SEK
414ESTRID ERICSON, M FL, 12 st assietter, 12 st tallrikar samt skål, Firma Svenskt Tenn.6 500 SEK
415GARDINER MED GARDINKAPPA, gobelängteknik, Louis XVI-stil, Aubusson, Frankrike 1800-talets andra hälft.Återrop
416VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.3 400 SEK
417SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).5 500 SEK
418PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).Återrop
419RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).4 500 SEK
420MAPP MED 19 st BILDER, "Eva im Paradies", Tyskland, 1910-tal.2 400 SEK
421SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.4 000 SEK
422Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
423TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.5 000 SEK
424TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.17 500 SEK
425Mette Petri, ”Cathedral”.12 000 SEK
426Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.5 800 SEK
427JULES SCHYL, olja på duk, sign.Återrop
428SOCKEL, 1900-tal.1 000 SEK
429KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.2 600 SEK
430SOFFA, empire. 1800-talets första del.6 000 SEK
431SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.8 000 SEK
432APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.6 000 SEK
433FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).Återrop
434ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.Återrop
435Ragnar Person, "Folksamling".15 000 SEK
436KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.6 300 SEK
437Sven Jonson, "Nocturne".10 500 SEK
438Gustav Rudberg, Båt, Hven.19 000 SEK
439Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.8 000 SEK
440JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.Återrop
441Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.Återrop
442Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.15 000 SEK
443BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.2 000 SEK
444VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M Vallauris, Gerbino.3 400 SEK
445Gunnar Ström, Ekivok interiör.8 000 SEK
446BORDSGARNITYR, 3 delar, porslin och förgylld brons. Louis XVI-stil. 1800/1900-tal.Återrop
447PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.700 SEK
448Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".5 500 SEK
449Louis Cane, Blommor i blå vas.15 000 SEK
450Louis Cane, Kärleksakt.3 500 SEK
451Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.17 500 SEK
452SOCKERSKRIN, silver, rokoko. Johan Pettersson Berg, Norrköping 1762. Ca 322 g.Återrop
453TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).1 300 SEK
454TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.3 000 SEK
455BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).6 000 SEK
456URNA, porslin. Sen Qing dynastin.6 000 SEK
457PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.Återrop
458VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.Återrop
459BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.Återrop
460Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.5 000 SEK
461Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.5 000 SEK
462Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.4 800 SEK
463Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.4 600 SEK
464Färgträsnitt med olika motiv 9 st.6 500 SEK
465GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.1 000 SEK
466Denise Grünstein, "21 maj", 2007.9 500 SEK
467Anders Zorn, "Tre systrar".6 400 SEK
468NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.3 600 SEK
469VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.700 SEK
470Fanizani Akuda, "Father and son".6 200 SEK
471RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.Återrop
472EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.Återrop
473EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.Återrop
474LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.4 700 SEK
475BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.Återrop
476SKULPTUR, gjutjärn. Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".4 000 SEK
477ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.1 000 SEK
478ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.8 000 SEK
479Esaias Thorén, "Vision IV".15 000 SEK
480SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.9 000 SEK
481SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.8 800 SEK
482TYRA LUNDGREN, fågel.3 000 SEK
483WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.Återrop
484LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.5 000 SEK
485Dubbelt flickporträtt.4 000 SEK
486Fredrik Wretman, "Minitrans".9 000 SEK
487Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.12 000 SEK
488NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.3 600 SEK
489NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.3 600 SEK
490NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.3 600 SEK
491CREMEKOPPAR med FAT och LOCK, 12 st, porslin. Kongl Dansk, Köpenhamn, 1920-tal.3 000 SEK
492FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.2 000 SEK
493FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.Återrop
494FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.9 000 SEK
495Anders Zorn, "Svanen".8 000 SEK
496DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.4 000 SEK
497Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.Återrop
498Dansande puttis.13 500 SEK
499Antoni Tàpies, "Feu II".Återrop
500KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.1 000 SEK
501GRAVYRER, 4 st, 1700-tal.10 500 SEK
502Hendrick Goltzius Efter, "Le Hanc".Återrop
503GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.5 000 SEK
504KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.2 000 SEK
505GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.7 500 SEK
506FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.Återrop
507GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.3 600 SEK
509YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
510Ansel Adams, Edward Weston.Återrop
511Ansel Adams, Hus.Återrop
512DJURIC MIODRAG DADO, bok med 11 etsningar inkl omslag. Sign o numr 65/175.Återrop
513SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.Återrop