Eclectic Auktion S197

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
311FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).Återrop
312SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.Återrop
313FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.2 200 SEK
314FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.800 SEK
315MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.6 000 SEK
316KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778.5 200 SEK
317BRICKA, silver. Ryssland 1809.8 000 SEK
318DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.4 500 SEK
319SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911, 867g.23 000 SEK
320IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.10 500 SEK
321KAFFESERVISDELAR, 24 st, flintgods, Rörstand och Gustavsberg, 1800-tal.900 SEK
322ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.750 SEK
323DRÄKTVÄRJA modell 1893.750 SEK
324Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.5 000 SEK
325CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.Återrop
326BORDSLAMPA, brons.2 600 SEK
327PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.2 200 SEK
328BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.Återrop
329JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.8 000 SEK
330JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.2 200 SEK
331Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.2 000 SEK
333BORD, "Idealbordet" Otto Wretling, Umeå 1930-tal, för K.A. Andersson Matt- och Möbelaffär, Sala.Återrop
334BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.1 500 SEK
335STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.6 500 SEK
336TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).1 600 SEK
337PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.Återrop
338DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.4 200 SEK
339SMÖRTERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 600 SEK
340Erling Ärlingsson, Utan titel.14 500 SEK
341C Göran Karlsson, Komposition.3 000 SEK
342RALPH RILTON, olja på duk. Sign.Återrop
343PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.Återrop
344BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749.10 000 SEK
345PALL, mahogny ca 1900.5 000 SEK
346VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250.Återrop
347TALLRIKAR, 5 (2+2+1) st, djupa, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.3 500 SEK
348SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.14 000 SEK
349TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 600 SEK
350TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 400 SEK
351DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.3 600 SEK
352GERARD VAN DEN BERG, fåtölj med fotpall, "Loge", för Montis, Holland.14 500 SEK
353Bengt Lindström, Utan titel.18 500 SEK
354LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.Återrop
355Jules Schyl, "Vid fönstret".15 000 SEK
356TALLRIKAR, ett par, porslin. Märkta N med kejserlig krona. Sekelskiftet 1900.Återrop
357FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.6 000 SEK
358FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.7 600 SEK
359KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.2 500 SEK
360KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen. Marcolinis period (1774-1814).2 200 SEK
361TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.1 500 SEK
362KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.7 000 SEK
363SALTKAR, ett par, silver och glas. G.G.Rehnberg, Norrköping 1797-1823.3 600 SEK
364SKÅLFAT, 4 st (2+2), porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). Kompaniporslin.Återrop
365GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.4 500 SEK
366Isaac Grünewald, Sommarlandskap.78 000 SEK
367Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".7 500 SEK
368Helmer Osslund, Landskapsmotiv.11 500 SEK
369LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.Återrop
370LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.14 500 SEK
371SKÅL, silver. Norska stmplr. Emil O. Möller, Malmö 1931.3 800 SEK
372URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914).9 000 SEK
373PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).6 500 SEK
374RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).1 500 SEK
375BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.3 500 SEK
376FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).2 000 SEK
377FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).Återrop
378FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).Återrop
379ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).2 200 SEK
380SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.3 600 SEK
381MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.6 500 SEK
382JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.Återrop
383KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.6 500 SEK
384GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.10 500 SEK
385KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.2 600 SEK
386SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.4 600 SEK
387SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.4 200 SEK
388SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).4 200 SEK
389SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.5 800 SEK
390TUMLARE, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).4 000 SEK
391KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.4 000 SEK
392KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.2 400 SEK
393GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.15 000 SEK
394BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
395Eric Detthow, Utan titel.Återrop
396Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.19 000 SEK
397GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.8 000 SEK
398TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
400SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.Återrop
401Joseph Sylvestre, Interiör.8 000 SEK
402Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".8 000 SEK
403Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".5 000 SEK
404Terrence La Noue, "Divisions of the heaven".15 000 SEK
405RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.Återrop
406Arthur Boué, Sommarpromenad.3 600 SEK
407Emma Magnus, Prinsessa.8 500 SEK
408Antoni Tàpies, "Empreintes de mains".7 000 SEK
409LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.22 000 SEK
410GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.4 800 SEK
411John Börjeson, Stående yngling.15 000 SEK
412ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.Återrop