Eclectic Auktion S197

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
105TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.2 800 SEK
106MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.1 800 SEK
107FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.2 400 SEK
108FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.900 SEK
109KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal.1 000 SEK
110SIDENMÅLNING samt GOUACHE, Kina resp Persien/Indien, 1900-tal.1 000 SEK
111FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.11 000 SEK
112TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.2 200 SEK
113OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.Återrop
114AXEL NILSSON, olja på duk, sign.Återrop
115Einar Jolin, Nakenstudie.9 500 SEK
116Karl Witholm, Orientalisk kvinna.5 500 SEK
117SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.5 000 SEK
118BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.Återrop
119CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo.Återrop
120BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.11 000 SEK
121TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.Återrop
122IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.26 000 SEK
123TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.600 SEK
124LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g.Återrop
125Anders Zorn, "Dalälven".7 500 SEK
126PG Thelander, Naken kvinna med tomte.2 800 SEK
127KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.3 000 SEK
128Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".4 000 SEK
129PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER, 12 st.800 SEK
130PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.2 600 SEK
131FIGURGRUPP, brons. Franz Bergmann, Wien, sign Namgreb.2 400 SEK
132CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.Återrop
133FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.1 300 SEK
134KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.6 000 SEK
135SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
136DENIS PIEL, platinum print, 1984. Sign Denis Piel, dat 15 Dec 1992 o numr 5/21.Återrop
137DENIS PIEL, platinum print. Sign Denis Piel, dat 92 och numr 3/21 a tergo.Återrop
138FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.Återrop
139Carin Nilson, Sittande kvinna.2 400 SEK
140Mona Huss Walin, Erotisk scen.1 500 SEK
141Peter Dahl, Utan titel.1 600 SEK
142PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.10 500 SEK
143LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.Återrop
144BUDDHA, brons. Ming stil.6 600 SEK
145KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.7 500 SEK
146IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.3 000 SEK
147BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.12 000 SEK
148AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.Återrop
149KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.3 000 SEK
150OKÄND KONSTNÄR, färggravyrer, ett par, 1800-talets början.Återrop
151REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.5 500 SEK
152MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.8 300 SEK
153SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.13 000 SEK
154SOCKERSKRIN, silver, av Gustaf Stafhell d ä. Stockholm 1755. Rokoko. 240g.Återrop
155BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793.6 500 SEK
156Nils Fougstedt, Leda och svanen.2 200 SEK
157Gösta Werner, "Tatueringar".20 000 SEK
158Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".15 000 SEK
159Andreas Eriksson, Almanacka 2011.1 030 SEK
160Andreas Eriksson, Almanacka 2011.1 200 SEK
161ULF RAHMBERG, färglitografier, 3 st, en sign och numr 6/200.Återrop
162ULF RAHMBERG. Grafiska blad, 3 st. Två sign och numr 36/69 resp 23/25.Återrop
163Gerda Palm, Naken modell.2 000 SEK
164FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.18 000 SEK
165BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.28 000 SEK
166JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.5 000 SEK
167KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.22 000 SEK
168AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968.1 800 SEK
169DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.2 400 SEK
170KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.1 600 SEK
171KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.2 000 SEK
172KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.3 200 SEK
173DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.Återrop
174BRICKA, lack, Burma, 1900-tal.Återrop
175VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900.10 000 SEK
176FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.14 500 SEK
177LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.15 000 SEK
178SPEGELLAMPETT, B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.6 000 SEK
179Allen Jones, "Magic Moment".1 600 SEK
180MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.Återrop
181FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.4 800 SEK
182BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.2 400 SEK
183KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.Återrop
184TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.11 500 SEK
185CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.Återrop
186Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
187BERNHARD PRINZ, fotografi.Återrop
188MASK, Afrika 1900-tal.Återrop
189LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.6 000 SEK
190LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.4 000 SEK
191LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.11 500 SEK
192BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.2 000 SEK
193KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.2 100 SEK
194KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.4 500 SEK
196KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.4 800 SEK
197BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.Återrop
198TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.1 200 SEK
199KANDELABRAR för fyra ljus, ett par. Svart marmor och förgylld brons. Oscarianska 1800-talets slut.9 000 SEK
200ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.32 000 SEK
201YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.Återrop
202VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.Återrop
203TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal.5 500 SEK
204BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan.17 000 SEK
205TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop