Eclectic Auktion S197

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
206SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.2 400 SEK
207TALLRIKAR, 4 st, "Flora Danica", Den konglige porcelinsfabrik, Danmark, 1900-tal.3 000 SEK
208Carin Nilson, Flicka på tå.3 200 SEK
209HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.2 800 SEK
210KORGSÄNG, 1700-tal, trol Gamla Norbergs Bergslag, Västmanland.Återrop
211STIGBYGLAR, 2 st, mässing, trol Mexico, 1700/1800-tal.1 300 SEK
212VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.1 030 SEK
213DEKORELEMENT, enligt uppgift från palats i Jakarta, 1800-tal.Återrop
214TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.Återrop
215SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 800 SEK
216SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.8 000 SEK
217SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.Återrop
218BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.Återrop
219ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.Återrop
220KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.13 000 SEK
221TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska.6 000 SEK
222KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.11 000 SEK
223KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.Återrop
224KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.17 000 SEK
225Lars Lerin, "Fönster och tunna".37 000 SEK
226Lars Lerin, "Snowhill".42 000 SEK
227BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft.Återrop
228Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.Återrop
229SKULPTUR, lergods. Höjd 17 cm på fast sockel. Akan, Elfenbenskusten, 1900-talets förra hälft.2 200 SEK
230RALPH RILTON, olja på duk. Sign.Återrop
231TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.1 700 SEK
232TESERVISDELAR, 5 st, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).1 600 SEK
233KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).1 200 SEK
234Paul Enoe Johansson, "Kähler vase, doll and Royal Copenhagen cup" (from Housewifes series).18 000 SEK
235Paul Enoe Johansson, "Pause".23 000 SEK
236PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.Återrop
237Pie Gould, "En ny början".8 000 SEK
238PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.Återrop
239FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.Återrop
240BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900.10 000 SEK
241SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.Återrop
242RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.Återrop
243VÄGGKONSOL, papier machè, barockstil, 1800-talets slut.3 500 SEK
244SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.66 000 SEK
245VÄGGFÄLT med SPEGEL och BORD, Empire. 1800-talets första hälft.Återrop
246FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).1 500 SEK
247Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.3 000 SEK
248BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.4 500 SEK
249TABURETT, Sengustavianskt stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, omkring 1800.Återrop
250SPEGEL, senempire, 1800-tal.Återrop
251BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.5 000 SEK
252KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.20 000 SEK
253KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.38 000 SEK
254SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.18 000 SEK
255URNA, keramik, 1800-tal.2 000 SEK
256BORDSLAMPA, Frankrike. 1800-talets första del. Senempire.8 000 SEK
257BORDSLAMPA, senempire. Frankrike 1800-talets första del.Återrop
258LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.12 000 SEK
259SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.Återrop
260Nathalia Edenmont, "Pelican".4 500 SEK
261SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.Återrop
262SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.Återrop
263DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.Återrop
264DANSMASKER, 2 st, Afrika, 1900-tal.Återrop
265BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk.7 500 SEK
266KARMSTOL, 1700-tal. Barock.Återrop
267VÄVD TAPET, gobelängteknik. 204 x 138,5 cm. Flandern/Frankrike omkring 1900.Återrop
268SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.22 000 SEK
269VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 76 x 58 cm. Signerad PF GYNNING (Pinton Frères, Lars Gynning). Aubusson omkring 1950.2 000 SEK
270DANSMASK, Afrika, 1900-tal.700 SEK
271PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.200 SEK
272Ernst Josephson, "Kärleksmöte".Återrop
273SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.5 500 SEK
274OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.Återrop
276MATTA. Rölakan. Signerad AGS (Anna-Greta Sjöquist). Sverige omkring 1900-talets mitt. 239,5 x 162,5.Återrop
277JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896.15 000 SEK
279TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal.14 000 SEK
282MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.Återrop
284Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix".Återrop
285Badande nymfer.6 000 SEK
286Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans".1 000 SEK
287Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.4 000 SEK
288BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.2 000 SEK
289FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).5 000 SEK
290ANDRES SERRANO, utställningsaffisch, färgoffset, sign, 2007.Återrop
291Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.8 500 SEK
292Robert Wlerick, Nakenstudie.1 500 SEK
293Karin Wikström, Trygg Hansa.4 000 SEK
294Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.4 500 SEK
295SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.4 500 SEK
296KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.2 200 SEK
297MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.6 000 SEK
298MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.10 500 SEK
299MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.Återrop
300MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.4 500 SEK
301FAT, porslin. Ming. Celadon.1 700 SEK
302SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.1 800 SEK
303MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.Återrop
304MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.Återrop
305KANNA, porslin med silvermontering. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 600 SEK
306Albin Amelin, "Tjuv och halsband".5 000 SEK
307MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.4 200 SEK
308SKÅP. Sverige, omkring år 1900.Återrop
309PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.12 000 SEK
310KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.Återrop