Eclectic Auktion S197

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.29 000 SEK
2INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.3 000 SEK
3ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.25 000 SEK
4CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.Återrop
5JOSEF LORENZL Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.5 500 SEK
6SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.2 000 SEK
7KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.6 500 SEK
8LARS LERIN, "Svolvaer".60 000 SEK
9STIG LINDBERG Figurin, "De Tu", ur serien "Figurin", Gustavsberg 1970-tal.1 500 SEK
10YVES KLEIN, "Venus Bleue".350 000 SEK
11PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.4 500 SEK
12KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.1 500 SEK
13FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.1 500 SEK
14RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.8 500 SEK
15AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.7 500 SEK
16GÖSTA ADRIAN-NILSSON, akvarell och gouache, sign GAN.Återrop
17Utan titel.5 500 SEK
18TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.Återrop
19VIKSKÄRM, sexdelad, Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
20LENNART BERGLUND, "Klondyke".4 000 SEK
21JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.Återrop
22JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.Återrop
23WILLY WEBER, "Conception".9 000 SEK
24SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.Återrop
25TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.1 800 SEK
26VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.4 000 SEK
27BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.4 500 SEK
28BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
29NIKLAS ANDERBERG, "Inte mitt i prick".4 000 SEK
30YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.1 500 SEK
31BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.8 000 SEK
32TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.4 500 SEK
33MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.4 500 SEK
34KUDDAR, 4 st. Troligen Frankrike, 1900-talets andra hälft. Ca 45 x 56 cm vardera.3 000 SEK
35SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.1 100 SEK
36MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.4 200 SEK
37MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.13 000 SEK
38LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.42 000 SEK
39PRAKTURNOR på SOCKEL, ett par, porslin. Frankrike, 1800-talets mitt, Jacob Petit.13 500 SEK
40FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.Återrop
41SIDEBOARD, regencystil, England, 1800-tal.Återrop
42BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
43FERNANDEZ ARMAN, "Slice of Liberty".38 000 SEK
44LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.4 000 SEK
45HUVUD, sten. Buddha. Thailand.8 500 SEK
46AXEL FRIDELL, "Sittande naken flicka".2 500 SEK
47EDUARD WIIRALT, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).9 000 SEK
48JOHAN AXEL WETTERLUND, "Tiger".6 500 SEK
49VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.2 400 SEK
50BERT STERN, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.17 000 SEK
51AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.Återrop
52BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.9 500 SEK
53PALL, Singer, tidigt 1900-tal.3 000 SEK
54JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.Återrop
55TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.Återrop
56TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 200 SEK
57FIGURIN, porslin. Kai Nielsen för Bing & Gröndahl, Danmark, sign.200 SEK
58TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 700 SEK
59FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.4 000 SEK
60STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.3 400 SEK
62BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.2 700 SEK
63VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
64DENISE GRÜNSTEIN , silvergelatinfotografi, glas, silikon. Sign o dat 2005. Numr 1/5 a tergo.Återrop
65OSCAR REUTERSVÄRD, Egyptiska erotiska motiv.3 600 SEK
66OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.Återrop
67PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).5 800 SEK
68OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.Återrop
69HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.2 200 SEK
70BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.300 SEK
71ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.11 000 SEK
72JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.9 000 SEK
73VAS, majolika 1800-talets andra hälft.2 000 SEK
74SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.Återrop
75JOCKE ÅKERBLOM, "Sittande yngling mot grön fond".7 500 SEK
76SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.Återrop
77Erotiskt motiv.Återrop
78KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.2 000 SEK
80NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.2 400 SEK
81INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.1 300 SEK
82DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.1 300 SEK
83ASK, koppar, Sydostasien.Återrop
84SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.3 800 SEK
85KOPPAR, 24 st, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Alexander III:s och Nicholas II:s period.Återrop
86TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).5 000 SEK
87VAS, porslin. Japan 1600-tal.2 200 SEK
89BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.8 000 SEK
90FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
91FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
92KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.2 200 SEK
93MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.2 700 SEK
94BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.12 000 SEK
95BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.13 500 SEK
96STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.24 000 SEK
97BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.16 800 SEK
98BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.27 000 SEK
99BÄGARE, silver. Ryssland 1798.5 000 SEK
100MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.Återrop
101MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.2 200 SEK
102GLADYS NILSSON, akvarell.Återrop
104MONIKA LARSEN DENNIS, " From the painting series, Outing", 2000.2 000 SEK