SERVIS, 59 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Tolv tallrikar (1084). Diameter 25 cm.
Tolv djupa tallrikar (1079). Diameter 23 cm.
Två runda skålar (1018, 1019). Diameter 21 och 28 cm.
En musselformad skål (1074). Längd 18,5 cm.
En såsskål (1105). Längd 24 cm.
Ett rektangulärt fat (1143). Längd 26 cm.
Ett ovalt fat (1147). Längd 30 cm.
Elva kaffekoppar med fat (1035). Höjd 7 cm.
Tolv assietter (1087). Diameter 17,5 cm.
En sockerskål (1113). Höjd 8,5 cm.
En gräddkanna (1032). Höjd 10,5 cm.
Fyra små fat (1004). Diameter 7,5 cm.

Ett extra fat (1035) medföljer.

Bruksslitage. Två nagg (1018, 1143). Mindre skada (1019).

Utropspris
20 000 SEK