Förgylld och bronserad. Oval form. Vid innerkanten en pärlstav. Ljusarm av mässing flankerad av blad. Krönande bandrosett. 43,5 x 27,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Bucklor. Senare glas.