JONAS BOHLIN, taklampa, "Liv", Klong Interiör, Örsjö Belysning, cirka 2004.
Vit och crémefärgad tyll. Stomme av vitlackerad metall. Etikettmärkt. Höjd ca 50 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer