144
1074662

Göran Hongell

(Finland, 1902-1973)
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
11 300 - 13 600 SEK
1 040 - 1 250 USD
Klubbat pris

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Göran Hongell
(Finland, 1902-1973)

GÖRAN HONGELL, TOILETTESET, 4 delar, glas, "Azurra", samtliga signerade GH 6124 - Karhula. 1940-tal. Design år 1939.

Grönt, slipat glas.
Kamskål, längd 22,3 cm
Skål med lock, ø 10,5 cm, locket bär tillverkarens etikett.
Nålskål, ø 10,8 cm
Parfymflakong, totalhöjd 11 cm.

Kamskål med två smärre nagg, ett undertill, ett i övre kanten. Två föremål med smärre slitage i botten.

"Lasitutkimuksia / Glass research V 1989", s. 169, red. Heikki Matiskainen, The Finnish Glass Museum, Vammalan Kirjapaino oy.